Upiększ swój świat

25
Sie

Wyspa św. Małgorzaty – LazurLove – Côte d’Azur w subiektywnym obiektywie

Należąca do Wysp Leryńskich  – Wyspa św. Małgorzaty (Sainte-Marguerite) znana jest przede wszystkim z więzienia, w którym przebywał „człowiek w żelaznej masce” – postać występująca w powieści powieści Wicehrabia de Bragelonne Alexandra Dumasa ojca. Na wyspę można dopłynąć statkiem. Podróż trwa około 15-20 minut. Statek odpływa z  Cannes lub Mandelieu.

wm12

wm9

Parę słów o historii.

Wyspę zasiedlili Rzymianie już w VI w. p.n.e. W I poł. XVII w. na wsypie wybudowano fort obronny.  W II poł. XVII w. na terenie wyspy powstało więzienie, działające do początków XX w. W 1926 r. fort został wpisany na listę zabytków.

Na terenie fortu, w budynku obecnie działającego Muzeum Morskiego mieściło się kiedyś więzienie, w którym osadzony był tajemniczy „człowiek w żelaznej masce”. Do dziś nie wiadomo, kim był.

IMG_1135

Lista potencjalnych nazwisk jest długa – znajduje się na niej około 60 osób. Wiadomo jedynie, że na wyspie spędził 11 lat – do 1698 r. W 1703 r. zmarł w Bastylii, do której został przewieziony z Wyspy św. Małgorzaty. Po jego śmierci, wszystkie rzeczy osobiste oraz sama maska (prawdopodobnie została wykonana z aksamitu lub skóry, opatrzona metalowymi zapięciami) zostały spalone.

wm14 wm21

wm20

Wnętrze Muzeum – wcześniej więzienia

 

wm22  wm15

wm24

Cela „człowieka w żelaznej masce”

Poza muzeum warto zwiedzić cały fort, na którym znajdują się pozostałe zabudowania, m.in. kościół, studnia. Co ciekawe, wyspa w swych pierwszych latach osadnictwa cierpiała na brak wody pitnej, stąd Rzymianie wybudowali cysterny i zbierali deszczówkę. Obecnie wyspa ma bieżącą wodę, dzięki podłączeniu rurociągu pomiędzy stałym lądem a wyspą.

wm1

wm2

wm3

wm5

wm6

wm8

wm23

wm4

wm7

Wyspa św. Małgorzaty jest idealnym miejscem na jednodniowy wypoczynek – nie brakuje miejsc na mały biwak czy opalanie. Plaże, jeśli są, to kamieniste, ale dzięki temu woda jest krystaliczna. Na wyspie dostępne są dwie restauracje i dwa bary.

wm16

wm19

wm17

wm18

wm10

Wyspa ma 3 200 m długości, 900 m szerokości, linia brzegowa wynosi 8 km, łączna długość ścieżek to 20 km (zakaz jazdy na rowerze) – można spacerować do woli i podziwiać widoki na sąsiadującą Wyspę św. Honorata lub wybrzeże Cannes.

Comments are closed.