Fotografia / styl

30
Lis

Pocałunek przed Hotelem de Ville

Dziś przedstawiam kolejną fotografię, która gości w moim mieszkaniu i „zdobi białe ściany”. 🙂

Pocałunek – rzecz naturalna, spontaniczna, ale co wtedy, kiedy zostaje uwieczniony i … powielony na milionach pocztówek, plakatów i jest widoczny w wielu miejscach.

To początek historii pocałunku dwóch anonimowych kochanków, którzy pojawiają się na fotografii Roberta Doisneau, zatytułowanej “Pocałunek przed Ratuszem”, w oryginale nazwanej “Le baiser de l’Hôtel de Ville” (“Pocałunek przed Hotelem de Ville”). Zdjęcie zostało zrobione w 1950 roku, na zlecenie magazynu Life, który zamówił w agencji Rapho, współpracującej z Doisneau, cykl fotografii, których motywem przewodnim miały być całujące się pary. Pierwszy raz zdjęcie zostało opublikowane wraz z pozostałymi fotografiami cyklu 12 czerwca 1950 roku w magazynie Life.

Foto Pocałunek przed Hotelem de Ville

Początkowo fotografia przyciągnęła niewielką uwagę, jednak sytuacja się zmieniła, kiedy po ponad 30 latach, została rozpowszechniona na masową skalę przez firmę wydawniczą. „Pocałunek przed Ratuszem” stał się jednym z najbardziej romantycznych zdjęć w historii fotografii; reprodukowano go na pocztówkach, plakatach, kalendarzach. Zdjęcie stało się popularne i ta popularność doprowadziła do upadku mitu, związanego z jego powstaniem. Początkowo utrzymywano, że bohaterowie zdjęcia to przypadkowi przechodnie, którzy zostali ukradkiem przyłapani przez fotografa na pocałunku.

Lata osiemdziesiąte XX w. przynoszą szokującą informację. Z Doisneau skontaktowała się para – Jean i Denise Lavergne, która twierdziła, że to oni są bohaterami słynnej fotografii. Para, wierząc, że to ona całuje się na zdjęciu, zażądała przed sądem odszkodowania za to, że Doisneau użył ich wizerunku bez ich zgody. Doisneau milczał i nie dementował tego zgłoszenia aż do chwili, kiedy chcąc chronić się przed skutkami pozwu, przyznał w sądzie, że do zdjęcia pozowali aktorzy, a scena była wyreżyserowana.

Drugi pozew przeciwko Doisneau złożyła w 1993 roku Françoise Bornet, nosząca panieńskie nazwisko Delbart – kobieta, która faktycznie została uwieczniona na słynnej fotografii. Zażądała od Doisneau udziału w zyskach ze sprzedaży zdjęcia i dodatkowych blisko 4 tysięcy dolarów zadośćuczynienia. Sądy oddaliły oba pozwy uznając,
że nie są w stanie jednoznacznie zidentyfikować ani Jeana i Denise Lavergne, ani Françoise Bornet na zdjęciu Doisneau. W drugim przypadku sąd przyznał dodatkowo, że nawet jeśli na zdjęciu widnieje Bornet, to za swoją pracę otrzymała już wynagrodzenie w postaci jednej odbitki zdjęcia, którą otrzymała od Doisneau wraz z autografem autora.

Do czasu obu spraw sądowych świat był przekonany, że “Pocałunek przed ratuszem” i inne zdjęcia cyklu były naturalne.

W 2005 roku Bornet sprzedała swoją odbitkę “Pocałunku przed ratuszem” na aukcji za 155 000 euro nieznanemu kolekcjonerowi ze Szwajcarii. Można powiedzieć, że był to jeden z najdroższych pocałunków na świecie.

Ale kto był na zdjęciu?

Parą na zdjęciu byli dwudziestoletnia wówczas Françoise Delbart oraz trzy lata starszy od niej Jacques Carteaud, początkujący aktorzy. W 2005 roku Françoise Bornet (z domu Delbart) oświadczyła, że fotograf „powiedział, że jesteśmy uroczy, i spytał, czy moglibyśmy pocałować się jeszcze raz do aparatu. Nie przeszkadzało nam to. Przywykliśmy do całowania”. Dodała jeszcze, że „zdjęcie było pozowane, ale pocałunek był prawdziwy”.
Para rozstała się po 9 miesiącach znajomości. Delbart kontynuowała karierę aktorską, Carteaud zrezygnował z kariery aktorskiej i zajął się produkcją wina.

 


 

Wykorzystane źródła:

https://visualthirst.wordpress.com/2012/03/13/the-story-of-the-most-famous-kiss-le-baiser-de-lhotel-de-ville-the-kiss-by-robert-doisneau/ (dostęp 24.11.2015 r.)

http://www.spidersweb.pl/2013/03/robert-doisneau-najbardziej-paryski-ze-wszystkich-fotografow.html (dostęp 24.11.2015 r.)

http://stacjakultura.pl/3,15,27661,Fotografie_wszech_czasow_Pocalunek_pod_Ratuszem,artykul.html (dostęp 24.11.2015 r.)

Coments ( 4 )
 • sikis izle
  3 maja 2016 / 10:10 /

  hola me encanta la cabecera de tu blog, es una creación personal?

  • Małgosia
   4 maja 2016 / 12:15 /

   I write about the beautiful things that surround me.

 • sikis izle
  8 maja 2016 / 05:58 /

  Nice article ! Thank you..

  • Małgosia
   9 maja 2016 / 08:52 /

   Thank you for your comment.